Sítotisk – nejlepší volba tisku na textil

Informujte se, rádi vám upřesníme široké technologické možnosti sítotisku

Tisk na textil

Tisk na textil má svá specifika a vyžaduje různé přístupy. Tím se zásadně liší například od ofsetového tisku na papír. Vliv na tisk má složení textilu, také každá předloha má jiný charakter a vyžaduje jiný způsob zpracování. Rozdílné mohou být i požadavky na výsledný efekt tisku. Ke každé zakázce přistupujeme individuálně, zvolíme optimální způsob reprodukce, vybereme vhodný typ barev a stanovíme správný technologický postup tisku. Výsledek by měl s ohledem na možnosti sítotisku věrně reprodukovat  dodanou předlohu a splnit dané požadavky. 

Příprava pro tisk na textil

Jemný a prodyšný tisk na textil

Při standardním postupu se nejprve na barevný textil tiskne podkladová bílá barva. Teprve potom se aplikuje samotný tisk. Nanesením několika vrstev barev na sebe tak vzniká neprodyšná plocha "placka".  Tomu lze předejít několika postupy.

Použití vodových barev  

Barvy nevytváří silný nános, zachovávají si jemnost a prodyšnost. Tyto barvy jsou méně výrazné a matnější než plastizolové barvy.

Tisk do struktury látky - discharge

Místo spodní bílé barvy můžeme využít leptací bázi discharge, umožňující odbarvení látky v místě tisku. Tiskové barvy pak mohou být naneseny přímo do odbarveného vlákna. Výsledkem je prodyšný, na omak velmi jemný tisk i na tmavém textilu. Ve výsledku si barvy zachovávají vysokou kryvost, sytost, barvy jsou zářivé, ale ne lesklé. Discharge nelze použít u potisku tašek, vaků a některých značek textilu.

Discharge – jemný a prodyšný tisk na textil
Discharge – jemný a prodyšný tisk na textil

Způsob zpracování tiskových předloh pro sítotisk

Podle charakteru dodané předlohy a s ohledem na barevnost tištěného textilu připravíme podklady pro tisk.

A – barevná separace – separační tisk

Tato technologie je vhodná již pro malé náklady, u vyšších nákladů je řádově levnější než digitální tisk. Jedná se o rastrový plnobarevný tisk sítotiskem, na rozdíl od tisku v režimu CMYK se tiskne přímými barvami. Princip spočívá v optimálním rozložení předlohy do přímých barev, jejich prolnutím se dosáhnou požadované barevné přechody. Tisk počítá i s barvou látky a umožňuje například vytvořit plynulé přechody ven z kresby směrem do textilu. Technologie separace zaručuje bezproblémový potisk i na tmavých látkách, je vhodná i pro složité grafické motivy. Technologie separace není standardizována jako tomu je například u ofsetového tisku. Jedná se o svébytný proces, který by měl s ohledem na možnosti sítotisku ve výsledku dostatečně věrně reprodukovat danou předlohu.

Příprava předloh pro tisk


Rozlišení cca 300 DPI při velikosti 1:1. Pokud to jde, nechte samostatný motiv na průhledném pozadí – nedávejte do stejné vrstvy motiv a barvu pozadí (textilu). U potisku černého textilu černá barva na pozadí předloh není překážkou. Vyvarovat se převádění předloh do CMYKu a zpátky do RGB, tím zanikne řada důležitých dat.

Na kvalitě předlohy závisí výsledek tisku. Obecně platí, že jako předloha pro tisk separací je vhodnější grafika, než fotografie. Ale není to vždy pravidlem, důležité je dobré prokreslení předlohy a kontrast barevných ploch.

Barevná separace – separační tisk

Dodaná fotografie měla hluboké stíny a na druhé straně silně osvětlené plochy. Předloha vyžadovala značné úpravy před tiskem. Podobné předlohy nejsou vždy zárukou dobrého výsledku. Sítotisk neumožňuje reprodukovat s takovým rozlišením jemné odstíny.

 

 

Barevná separace – separační tisk

Předlohou pro tisk byla kresba. To bylo zárukou prokreslení tisku i v detailech.

B – plnobarevný tisk sítotiskem v režimu cmyk

Rastrový plnobarevný tisk barvami v systému CMYK (4 tištěné cmykové barvy – cyan, magenta, yellow, black) – umožňuje tisk v celém barevném spektru pouze čtyřmi barvami. Technologie vhodná i pro tisk klasických plnobarevných fotografií, věrných reprodukcí obrazů, motivů s širokou škálou barev a podobně.

Příprava předloh pro tisk


Pro přípravu předloh platí stejné zásady jako u separace barev

Potisk v režimu CMYK

Potisk v režimu CMYK

technology_sonnentor

Široká barevná škála předlohy si vyžádala tisk v režimu CMYK doplněného navíc třemi přímými barvami.

Potisk v režimu CMYK

Potisk v režimu CMYK

C – potisk přímými barvami

Nejčastěji používaný tisk sítotiskem v plných plochách bez rastrů – tisk neumožňuje plynulé přechody mezi barvami. Barevnost se řídí podle vzorníku Pantone Coated.

Příprava předloh pro tisk.


Předlohy posílejte nejlépe ve vektorech – cdr, ai. Případně jako fotografii ve větším rozlišení (nejlépe 300 DPI, 1:1), vhodnou k dalšímu zpracování. Pokud vyžadujete přesný typ písma je vždy nutná předloha ve vektorech, nebo zaslaný font.

Potisk přímými barvami
Potisk přímými barvami
Potisk přímými barvami

Barvy pro potisk textilu sítotiskem

Pro tisk používáme plastisololové a vodové barvy předních světových výrobců – KFG Italiana, Manoukian aj. Všechny námi používané barvy mají velmi vysokou trvanlivost a barevnou stálost. Dbáme na technologické postupy při vytvrzování sítotiskových barev.

A – plastisolové barvy

Nejčastěji používané barvy pro potisk textilu. Plastisolové barvy jsou barevně syté, mají výborné krycí schopnosti. Mohou splnit požadavek na výrazný až pogumovaný tisk, na druhé straně lze dosáhnout technologickými postupy velmi jemný, prodyšný tisk. Nejsou odolné na vysoké teploty, nesmí přijít do styku s žehličkou.

B – vodové barvy

Vodové barvy jsou velmi příjemné na dotek, jsou jemné, jsou méně výraznější a matnější než plastisolové barvy. Barvy jsou vhodné pro potisk vysoce elastických materiálů jako je například plavkovina. Snáší i vysoké teploty při praní, lze je prát na vyvářku a lze je žehlit. Ekologicky zcela nezávadné sítotiskové barvy určené pro potisk spodního prádla, pro potisk dětského oblečení. Vhodné pro potisk pracovních oděvů a podobně.

Plastisolové barvy podtištěné spodní bílou barvou dosahují lesklý tisk

Plastisolové barvy podtištěné spodní bílou barvou dosahují lesklý tisk

technology_tchibo

Plastisolové barvy na světlé látce. Při podtisku bílou barvou zachovávají barvy i po vyprání  vysokou sytost a lesk - na vyžádání.

Tisk vodovými barvami na plavkovinu.

Tisk vodovými barvami na plavkovinu.