Sítotisk – nejlepší volba tisku na textil

Informujte se, rádi vám upřesníme široké technologické možnosti sítotisku

Příprava pro tisk na textil

Předtisková příprava pro sítotisk má svá specifika. Tisk na textil má svá omezení a také každá předloha má jiný charakter a vyžaduje jiný způsob zpracování. Tím se postup zásadně liší například od ofsetového tisku na papír. K motivům musíme přistupovat individuálně a zvolit nejvhodnější postup reprodukce. Výsledek by měl s ohledem na možnosti sítotisku co nejvěrněji reprodukovat  dodanou předlohu.

Příprava pro tisk na textil

Discharge – jemný a prodyšný tisk na textil

Při standardním postupu nejprve překryje podkladová bílá barva barvu potiskovaného textilu a teprve potom se aplikuje samotný tisk. Místo spodní bílé barvy můžeme využít leptací bázi discharge, umožňující odbarvení látky v místě tisku. Tiskové barvy pak mohou být naneseny přímo do odbarveného vlákna. Výsledkem je prodyšný, na omak velmi jemný tisk i na tmavém textilu. Ve výsledku si barvy zachovávají vysokou kryvost, sytost, jsou zářivé, ale ne lesklé. Discharge nelze použít u potisku tašek, vaků a některých značek textilu.

Discharge – jemný a prodyšný tisk na textil
Discharge – jemný a prodyšný tisk na textil

Způsob zpracování tiskových předloh pro sítotisk

Podle charakteru dodané předlohy a s ohledem na barevnost tištěného textilu připravíme podklady pro tisk. Zvolíme vždy nejvýhodnější způsob tisku.

A – barevná separace – separační tisk

Tato technologie je vhodná již pro malé náklady, u vyšších nákladů je řádově levnější než digitální tisk. Plnobarevná separace umožňuje i tisk velkých formátů a zpracování velkých nákladů v reálném čase. Jedná se o rastrový plnobarevný tisk sítotiskem, na rozdíl od tisku v režimu CMYK se tiskne přímými barvami. Princip spočívá v optimálním rozložení předlohy do přímých barev, jejich prolnutím se dosáhnou požadované barevné přechody. Tisk počítá i s barvou látky a umožňuje například vytvořit plynulé přechody ven z kresby směrem do textilu. Technologie separace zaručuje bezproblémový potisk i na tmavých látkách, je vhodná i pro složité grafické motivy. Technologie separace není standardizována jako tomu je například u ofsetového tisku. Jedná se o svébytný proces, který by měl s ohledem na možnosti sítotisku ve výsledku dostatečně věrně reprodukovat danou předlohu.

Příprava předloh pro tisk
rozlišení cca 300 DPI při velikosti 1:1. Pokud to jde, nechte samostatný motiv na průhledném pozadí – nedávejte do stejné vrstvy motiv a barvu pozadí (textilu). U potisku černého textilu černá barva na pozadí předloh není překážkou. Vyvarovat se převádění předloh do CMYKu a zpátky do RGB, tím zanikne řada důležitých dat.

Charakter tiskových předloh
Na kvalitě předlohy závisí výsledek tisku. Obecně platí, že jako předloha pro tisk separací je vhodnější grafika, než fotografie. Ale není to vždy pravidlem, důležité je dobré prokreslení předlohy a kontrast barevných ploch.

Barevná separace – separační tisk

Dodaná fotografie měla hluboké stíny a na druhé straně silně osvětlené plochy. To vyžadovalo značné úpravy před tiskem. Podobné předlohy nejsou vždy zárukou dobrého výsledku. Technologie sítotisku neumožňuje reprodukovat s takovým rozlišením jemné odstíny.

Barevná separace – separační tisk

Předlohou pro tisk byla kresba. To bylo zárukou prokreslení tisku i v detailech.

B – plnobarevný tisk sítotiskem v režimu cmyk

Rastrový plnobarevný tisk barvami v systému CMYK (4 tištěné cmykové barvy – cyan, magenta, yellow, black) – umožňuje tisk v celém barevném spektru pouze čtyřmi barvami. Doporučujeme pouze pro potisk bílého textilu, na tmavém textilu nesplňuje standardní požadavky. Technologie vhodná i pro tisk klasických plnobarevných fotografií, věrných reprodukcí obrazů, motivů s širokou škálou barev a podobně.

Příprava předloh pro tisk
Pro přípravu předloh platí stejné zásady jako u separace barev

Potisk v režimu CMYK

Potisk v režimu CMYK

Široká barevná škála předlohy

Široká barevná škála předlohy si vyžádala tisk v režimu CMYK doplněného navíc třemi přímými barvami.

Potisk v režimu CMYK

Potisk v režimu CMYK

C – potisk přímými barvami

Nejčastěji používaný tisk sítotiskem v plných plochách bez rastrů – tisk neumožňuje plynulé přechody mezi barvami. Barevnost se řídí podle vzorníku Pantone Coated.

Příprava předloh pro tisk.
Předlohy posílejte nejlépe ve vektorech – cdr, ai. Případně jako fotografii ve větším rozlišení (nejlépe 300 DPI, 1:1), vhodnou k dalšímu zpracování. Pokud vyžadujete přesný typ písma je vždy nutná předloha ve vektorech, nebo zaslaný font.

Potisk přímými barvami
Potisk přímými barvami
Potisk přímými barvami

Barvy pro potisk textilu sítotiskem

Pro tisk používáme plastisololové a vodové barvy předních světových výrobců – KFG Italiana, Manoukian aj. Všechny námi používané barvy mají velmi vysokou trvanlivost a barevnou stálost. Dbáme na technologické postupy při vytvrzování sítotiskových barev.

A – plastisolové barvy

Nejčastěji používané barvy pro potisk textilu. Plastisolové barvy jsou barevně syté, mají výborné krycí schopnosti. Mohou splnit požadavek na výrazný až pogumovaný tisk, na druhé straně lze dosáhnout technologickými postupy velmi jemný, prodyšný tisk. Nejsou odolné na vysoké teploty, nesmí přijít do styku s žehličkou.

B – vodové barvy

Vodové barvy jsou velmi příjemné na dotek, jsou jemné, jsou méně výraznější a matnější než plastisolové barvy. Barvy jsou vhodné pro potisk vysoce elastických materiálů jako je například plavkovina. Snáší i vysoké teploty při praní, lze je prát na vyvářku a lze je žehlit. Ekologicky zcela nezávadné sítotiskové barvy určené pro potisk spodního prádla, pro potisk dětského oblečení. Vhodné pro potisk pracovních oděvů a podobně.

Plastisolové barvy podtištěné spodní bílou barvou dosahují lesklý tisk

Plastisolové barvy na světlé látce.

Široká barevná škála předlohy

Plastisolové barvy podtištěné spodní bílou barvou dosahují lesklý tisk

Tisk vodovými barvami na plavkovinu.

Tisk vodovými barvami na plavkovinu.